Догори
18.10.2017

Жіноче обличчя бізнесу

Ось кілька традиційних ракурсів, які однаково цікавлять працюючих чоловіків і жінок:
– може чи не може жінка бути самостійною (й успішною) підприємницею?
– може чи не може жінка ефективно управляти компанією як найманий топменеджер?
– чим відрізняється жіночий стиль управління від чоловічого?
– хто краще працює на рівні середнього менеджменту й операційних співробітників – жінки чи чоловіки?

По суті, усі вони зводяться до пошуку відмінностей у жіночій і чоловічій моделях поведінки.
Адепти ведичної культури в її різних трактуваннях люблять цитувати афоризми Чанак’ї Пандита: «Жінка вдвічі голодніша, у чотири рази лякливіша, у шість разів нахабніша, у вісім разів хтивіша за чоловіка».
Звучить образливо, однак як придивитися уважніше, то картина змінюється. Якщо вважати, що голодніша – до вражень, лякливіша – стосовно здатності бачити неіснуючі загрози, нахабніша – щодо волі до життя та готовності на все в ім'я виживання та продовження роду, хтивіша – у плані кількості та масштабу бажань, то все стає на свої місця.

Від «голоду» – «жіночі бізнеси», де продають відчуття, враження, образи.  Тут зосереджені тільки представниці слабкої статі (ну і чоловіки андрогінного типу). Але звідси ж підміна – змісту робочого процесу його зовнішньою формою: переговори та зустрічі заради зміни обстановки, а не в ім'я результату.

Від «страхів» – розумне управління ризиками. Але звідси ж  – і жіночі сварки на роботі.

Від «нахабності» – успіх у бізнесі. Але від нього ж  – бажання знищити всіх, хто заважає досягти визначеної мети (неважливо, ділової чи особистої) – незалежно від того, як це вплине на діяльність компанії.

Від «хтивості» –  бажання добитися ще більшого  успіху, доходу та визнання. Але від неї ж – невміння вчасно зупинитися та «заточити пилу» (традиційна метафора із тренінгів про те, що тупою пилою можна пиляти колоду нескінченно, але якщо витратити всього годину на те, щоб її заточити, то ефект збільшиться в рази,  експоненціально).

Між цими крайностями лежить звичайне  життя. Життя жінок-підприємниць за покликанням, і тих, кому з певних причин (династія, бажання, випадковість, нестаток) доводиться «перебувати» у бізнесі. Кожна може вибрати для себе екстремум з описаних вище.

Проте при цьому пам'ятати, що фізіологічно та психологічно жінка здатна бути раціональнішою й ефективнішою. Просто тому, що, як влучно зауважила нинішня голова МВФ Крістін Лагард у своєму інавгураційному інтерв'ю американській телекомпанії АВС, «жінки вкладають у політику менше лібідо та тестостерону і не проєктують власне его на переговори». Звісно, так роблять не всі та не завжди (і не завжди це слід робити), але як певний основний принцип – цілком робоча гіпотеза.


Теги: